Knižní novinka Památky města Sušice mapuje i oblast
podhůří Šumavy 
(16. 1. 2013)

Nedocenitelná publikace pro zájemce o regionální historii Sušicka přišla koncem loňského roku na pulty knihkupectví.

Kniha Památky města Sušice z pera sušického archiváře Jana Lhotáka (dílčí části napsali Jaroslav Pachner a Vladislav Razím) mapuje movité i nemovité kulturní poklady nejen kdysi královského města, ale i osad, jež k němu dnes náležejí: Albrechtic, Červených Dvorců, Divišova, Dolního Staňkova, Humpolce, Chmelné, Milčic, Nuzerova, Roku a Vrabcova.

V úvodní části je popsán historický, urbanistický a stavební vývoj Sušice. Větší část díla je věnována topografii města a okolí. Zmíněna je každá nemovitá kulturní památka (např. kostel v Albrechticích), řada významných památkově nechráněných staveb (mimo jiné rozhledna na Sedle) a autor se snažil podchytit i všechny existující či zaniklé kapličky a křížky. Například na katastru Albrechtic u Sušice eviduje 12 drobných církevních staveb tohoto typu. Čtenář se dozví též o osudu kaple sv. Vendelína na Humpolci či o tajemném přemisťování křížků v Milčicích.

Kniha o více než 700 stranách je doprovázena současnými i historickými fotografiemi, plánky či pohlednicemi z řady soukromých sbírek.
Památky města Sušice lze koupit v sušických knihkupectvích
a v městském infocentru http://sumavanet.cz/icsusice/ za cenu 850 Kč.

 

Foto Miroslav Buršík
 
Autoři Jaroslav Pachner, Vladislav Razím a Jan Lhoták křtí knihu Památky města Sušice.
Publikace Památky města Sušice

 


Z REGIONU

 

 
TOPlist